0 (216) 358 02 38

turhal@superonline.com

Pazartesi-Cuma 15:30-18:30

14 Ara 2020
STATİN GRUBU İLAÇLAR KOLON KANSERİ OLUŞUMUNU AZALTIYOR

BY: serdarturhal

Comments: Yorum yapılmamış

Kandaki kolesterol seviyesini düşürmek için kullanılan statin grubu ilaçların kalın bağırsak kanseri oluşumu sıklığını azalttığı ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeni bir bilgi paylaşıldı.

İltihabi (enflamatuar) bağırsak hastalığı olan hastalarda kolon (bağırsak) kanseri riskinin arttığını biliyoruz. Bu hastalarda bugüne kadar değişik ilaçlar bu kanserin önlenmesi için kullanıldı ki bunların arasında Aspirin dahil olmak üzere ağrı kesici ilaçlarının, tansiyon ilaçlarının, D vitamininin ve şeker hastalığı ilaçlarının kalın bağırsak kanserinin oluşumunu azaltmasına olan etkisi ile ilgili ilaçlar vardı. Bunlardan en ümit vadeden Aspirin’in kanama riskini artırması nedeni ile rutin kullanıma girmesi mümkün olmadı. Diğerleri ile yapılan araştırmalar da kesin bir sonuç vermedi.

Statin grubu ilaçlar tüm dünyada kolesterol kontrolü için en sık kullanılan ilaçların arasındadır. Bu grup ilaçların karaciğer kanseri, meme kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, safra kesesi yolları kanseri gibi değişik kanserlerin oluşumunu azalttığı ile ilgili kesinlik kazanmamış gözlemler vardır. Bu ilaçların kanser gelişimi üzerindeki baskılayıcı etkisinin RAS geni üzerinden olduğu düşünülmektedir.

2014 yılında rapor edilen bir çalışmada 40 ayrı statin ile yapılan çalışma gözden geçirilmiş ve bu grup ilaçların kolon kanseri riskini %9 azalttığı rapor edilmiş ancak kesin kanıt için daha doğru tasarımlı çalışmalara ihtiyaç olduğu belirtilmişti.

New York’dan rapor edilen güncellenmiş yayında ise 52 ayrı çalışma gözden geçirilmiş ve toplam 11.459.306 birey üzerindeki etki gözlenmiştir. Bunların 2.123.293’ü statin grubu ilaç alıyor, 9.336.013 tanesi ise almıyordu. Bu grup içinde statin kullananların kalın bağırsak kanseri riskinin kullanmayanlara kıyasla %20 daha düşük olduğu gözlendi.

Enflamatuar bağırsak hastalığı olan 17.528 hastanın ise 1.994 tanesi statin kullanıyor, 15.534 tanesi kullanmıyordu, statin kullanımının bu hastalarda kalınbağırsak kanseri riskini %60 azalttığı gözlendi.

Sonuç olarak statin grubu ilaçların özellikle enflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerde kolon kanseri oluşumunu azalttığı ile ilgili güçlü bir gözlem yapılmıştır ve bunun doğrulanması karşılaştırmalı çalışmalarla doğrulanması beklenmektedir.

5 Aralık 2020